روابط عمومی
مطالب در مورد رشته روابط عمومی وکارورزی در اداره راه و شهرسازی استان اردبیل
درباره وبلاگ


آن جاها که آزادی افکار نیست و اندیشه ها با هم تصادم ندارند , فکر میمیرد .
عسگر سعادتی دانشجوی رشته ی روابط عمومی
این وبلاگ در خصوص رشته ی روابط عمومی ودوره ی کارورزی میباشد
زیر نظر استاد:میر دولت موسوی

مدیر وبلاگ : عسگر سعادتی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در باره این وبلگ بگویید
 اخبار علمی

مصرف انار ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد

یك كارشناس تغذیه اظهار داشت: وجود ویتامین C موجود در انار در كم خونی و فقرآهن و پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی كه در فصل پاییز افزایش می‌یابد، موثر است.
یوسف نقیایی كارشناس تغذیه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، گفت:‌ ارزش غذایی در صد گرم میوه انار، حاوی 60 كیلو كالری انرژی،1 گرم پروتئین، 1گرم چربی،260میلی گرم پتاسیم است كه پتاسیم از عناصری است كه برای پیشگیری از ناراحتی‌های قلبی عروقی توصیه می‌شود.

وی با اشاره به 5 میلی گرم آهن موجود در انار گفت: این مقدار آهن در خون سازی و پیشگیری از فقر آهن و كم خونی موثر است.

این كارشناس تغذیه یادآور شد: انار دارای ویتامین‌های گروه B است كه عمدتا این ویتامین‌ها در واكنش شیمیایی ضروری بدن نقش دارند، همچنین ویتامین B1 كه در پیشگیری از ناراحتی عصبی موثر است.

نقیایی با بیان این كه خوردن انار با هسته برای افرادی كه ناراحتی گوارشی ندارند، توصیه می‌شود، گفت: از موادی كه در انار حائز اهمیت است، وجود مواد پلی فنولیك، آنتی سیامین، اسیدالاژیك كه جزء رنگدانه‌های موجود در انار بوده و در جلوگیری از سرطان سینه و پروستات نقش به سزایی دارد.

وی افزود: انار در بهبود تصلب شرایین، ‌پیشگیری از آلزایمر و كاهش فشار خون، كلسترول و درمان كم خونی نقش به سزایی دارد.

وی گفت: ‌آنتی اكسیدان موجود در انار سه برابر چای سبز است كه نشان از اهمیت انار در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی دارد.

نقیایی یادآور شد: انار در جلوگیری از پوكی استخوان در بعد از یائسگی نقش مهمی داشته و مصرف آن برای زنان سالمند توصیه می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان كرد: ‌اخیرا با تكنولوژی‌های جدید، از هسته انار روغنی استخراج می‌شود كه اثرات بسیار مفیدی در بدن داشته و حاوی امگا 3 و اسید چرب اشباع نشده بوده و مانع از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

روبات‌ها كارمندان بخش پذیرش در ژاپن شدند  
روبات‌های پذیرش هتل واكامارو سرانجام توانستند شغل پیدا كنند و از بیكاری در آیند.
در عین حال به علاقه‌مندان داستان‌های علمی تخیلی كه تصور می‌كنند روزی روبات‌ها دنیا را فتح می‌كنند تلنگر بزنند.
قرار است ۱۰ روبات از سری روبات‌های پذیرش واكامارو در بخش تجاری ژاپن فعال شوند تا ژاپنی‌هایی كه در منطقه تاكا (در مركز این كشور) زندگی می‌كنند در بدو ورود به برخی اماكن به جای انسان، با روبات‌هایی زرد رنگ رودر رو شوند.
این روبات‌ها می‌توانند در دفتر پذیرش هتل‌ها، ساختمان‌های مسكونی و تجاری و حتی ادارات دولتی كار كنند.
روبات‌های واكامارو یك متر طول دارند و می‌توانند بدن ۳۰ كیلوگرمی خود را با كمك چرخ‌هایشان حركت دهند. این روبات‌ها كه نخستین بار نسخه پیشرفته آنها در سال ۲۰۰۳ به بازار معرفی شد، یك نسخه خانگی هم دارند كه می‌توانند به اینترنت متصل شوند و شب هنگام كه صاحبشان به خانه آمد با تكرار خبرها با او ارتباط برقرار كند.
جالب است كه در دنیای امروز كه فرم‌های كاریابی پر است جای خالی برای نوشتن سابقه كاری، این روبات‌ها بدون سابقه كاری استخدام شده‌اند.
روبات‌های واكامارو صورت‌ها را تشخیص می‌دهند؛ می‌توانند كارهای دستی اولیه را انجام دهند؛ شنونده‌های خوبی هستند و می‌توانند صداها را از هم تمیز دهند؛ قادرند با واژگانی به وسعت ۱۰ هزار لغت با مشتری‌ها صحبت كنند؛ آهنگ‌های شاد می‌خوانند و مهمتر از همه می‌توانند بازدیدكنندگان از دفتر یا هتل شما را به اتاق‌ها راهنمایی كنند. (البته اگر بازدیدكننده علاقه‌ای به این همراهی داشته باشد.)
هزینه سالانه به كارگیری این روبات‌ها چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار است كه با حقوق متوسط یك كاگر موقت برابر است.
همشهری آنلاین

 علت سکسکه چیست؟

 سکسکه ناشی از انقباض دیافراگم، پرده عضلانی درون قفسه سینه است که نقش مهمی در تنفس دارد.
در هنگام دم یا فروبردن هوا دیافراگم منقبض و در هنگام بازدم یا بیرون دادن هوا دیافراگم شل می‌شود.

سکسکه یک فعالیت عضلانی اسپاسمی و غیرارادی در دیافراگم است.

معده‌ مملو از غذا می‌تواند دیافراگم را تحریک کند و باعث رشته‌ای از سکسکه‌ها شود.
ورزش یا استرس نیز می‌توانند حمله سکسکه را برانگیزند. اما سکسکه اغلب بدون علت مشخصی رخ می‌دهد.

یک فرضیه این است که سکسکه ممکن است بازمانده‌ای از یک بازتاب ابتدایی مکیدن – مربوط به دوران نوزادی- باشد. سکسکه هر کارکردی که در قدیم داشته، در زندگی امروز بیشتر  آزارنده است و هر کسی مدعی است که راه علاجی برای آن سراغ دارد.

شیوه‌‌هایی از نگهداشتن نفس،ترساندن ناگهانی،مکیدن قند، نوشیدن آب در حالت وارونه یا حتی انجام دادن ملایم مانور هیلمیک که در اصل برای خارج کردن لقمه گیر کرده در گلو به کار می‌رود.

بسیاری از این اقدامات در واقع به علت متوقف‌کردن موقت ریتم تنفس موثر واقع می‌شوند.


تولید آب با روشی نوین

دانشمندان دانشگاه ایلینویز به روش جدیدی برای تولید آب دست یافتند. دانشمندان با این روش جدید نه تنها می‌توانند از مواد خام غیرمحتمل مانند الكل ، آب تولید كنند بلكه با روش مزبور می‌توان كاتالیزورهای بهتر و پیلهای سوختی ارزان قیمت تر تولید كرد.
به گزارش ایسنا ، زاخاریا هیدن، دانشجوی دكتری و محقق اصلی پروژه كه مقاله‌اش در این خصوص برای چاپ در مجله انجمن شیمی آمریكا پذیرفته شده درباره روش ابداعی‌اش اظهار كرد: ما دریافته‌ایم كه هیبریدهای فلزی غیر متعارف را می‌توان برای یك پروسه شیمیایی موسوم به «كاهش اكسیژن» مورد استفاده قرار داد كه بخش اساسی در پروسه تولید آب است.
در این روش روی فعالیت اكسیداسیون كاتالیزورهای هیدروژن دهنده انتقالی ایریدیمی در یك حلال همگن و غیرآبی، تمركز شده است.
این محققان دریافتند كه تركیب ایریدیم هم روی اكسیداسیون الكل‌ها و هم روی كاهش اكسیژن تاثیر می گذارد.
به گفته دانشمندان، بیشتر تركیبات یا با هیدروژن و یا با اكسیژن واكنش می‌دهند در حالی كه این تركیب می‌تواند با هر دوی مولكول‌ها واكنش داشته باشد.
به این ترتیب این كاتالیزورهای جدید در نهایت به تولید پیل‌های سوختی هیدروژنی كارآمدتر و با هزینه كمتر صنعتی منجر می‌شود.

تشریح جزئیات سفر انسان به مریخ

مهر: ناسا جزئیات عملیات سفر انسان به مریخ را که قرار است از سال 2028 آغاز شود و در سال 2031 با حضور 7 فضانورد به نتیجه برسد، تشریح کرد.

ناسا در همایش Lunar Exploration and Analysis Group که در هاستون آمریکا برگزار شد، اعلام کرد که بین 20 سال آینده راکت Ares V برای سفر انسان به مریخ آماده خواهد شد. این راکت در سال 2018 انسان را به ماه می رساند و پس از آن در ژانویه 2029 به همراه یک راکت مشابه دیگر به سیاره سرخ عزیمت می کند.

این دو راکت در مجموع 400 تن ماده را به روی سطح مریخ حمل می کنند تا به این ترتیب محل اقامت فضانوردان و یک آزمایشگاه به دست روباتها در سطح مریخ ساخته شود.

در صورتی که تمام پیش بینیها درست انجام شود، در فوریه 2031 هفت فضانورد که احتمالا چهار مرد و سه زن هستند، به طرف مریخ عزیمت می کنند. این سفر بین 6 تا 7 ماه به طول می انجامد. پس از عزیمت به مریخ این فضانوردان حداقل 16 ماه در این خانه مریخی اقامت می کنند و سپس به زمین باز می گردند. در کل سفر طولانی این فضانوردان 30 ماه طول می کشد.

براساس گزارش پایگاه خبری ناسا، 4 راکت Ares V که از نظر ابعاد و قدرت در اندازه های راکت "زحل 7" هستند، فضاپیمایی که این فضانوردان را به مریخ می رساند تا اطراف زمین حمل می کنند.

"زحل 7" راکتی است که فضانوردان را در ماموریت "آپولو" برای رسیدن به ماه همراهی کرد.

فضانوردان در داخل این ناوفضایی در یک گلخانه، میوه و سبزی پرورش می دهند. این اقدام موجب می شود که بتوانند راحتتر سفر طولانی را تحمل کنند.

برای تأمین آب و هوا این فضانوردان از سیستمهای بازیافت ویژه این مواد استفاده می کنند، به این ترتیب فضاپیما می تواند آب و اکسیژن کمتری با خود حمل کند.

با وجود تمام پیش بینیها به نظر می رسد این نقشه، دو نقطه ضعف داشته باشد. اولین نقطه ضعف به مسئله حفاظت فضانوردان از تشعشات کیهانی نگاه می کند و دومین مورد مشکلات روحی روانی فضانوردان است.

درحقیقت این فضانوردان باید ماه ها دور از زمین زندگی کنند و هرچه که از زمین دورتر می شوند، برقراری ارتباط با زمین دشوارتر می شود، چرا که فاصله زمین و مریخ بسیار زیاد است و تنها می توان چند دقیقه از صدای فضانوردان را در زمین شنید.

در حال حاضر دو کاوشگر "روح" و "فرصت" تحقیقات خود را از چهار سال قبل در این سیاره دنبال می کنند و چند کاوشگر دیگر هم در مدار اطراف سیاره سرخ به انجام تحقیقات هستند که از آن جمله می توان به مارس اکسپرس اشاره کرد.

سال آینده نیز کاوشگر "فونیکس" که در حال حاضر در راه رسیدن به مریخ است، در سطح قطب شمال این سیاره فرود خواهد آمد.

حقایقی اعجاب انگیز درباره مغز انسان        

آیـا تـا کنون اتـفاق افـتاده کـه در مـورد مـغز خود فکر کنید و
نسبت به عملکرد آن اظهار تعجب نمایید؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند نمونه از سحرآمیز
ترین حقایق موجود درمورد مغز شگفت انگیزتان آشنا کنیم.

- وزن طبیعی مغز یک انسان معمولی چیزی در حدود 1300
تا 1400 گرم می باشد، چیزی در حدود یک کیسه شکر.

- مغز انسان از مغز فیل ها کوچکتر است. وزن مغز یک فیل چیزی در حدود 6000 گرم اندازه گیری شده است. این در حالی است که مغز انسان از مغز میمون ها بزرگتر است. مغز یک میمون وزنی معادل 95 گرم دارد! مغز سگ ها چیزی در حدود 72 گرم و گربه ها 30 گرم برآورد می شود.

- میزان وزن پوست کلی بدن دو برابر میزان وزن مغز انسان می باشد!

- وزن مغز انسان %2 از کل وزن بدن او را تشکیل می دهد. حداکثر عرض آن 14میلی متر، طول 167 میلی متر و ارتفاع 93 میلی متر دارد.

- در ماه های اولیه حاملگی، یاخته های عصبی موجود در مغز با سرعتی معادل 2500 نرون در دقیقه تولید مثل می کنند.

- 60 درصد کل حجم مغز را سلول های سفید و 40 درصد آنرا سلول های خاکستری تشکیل می دهند.

- سرعت انتقال اطلاعات در نرون های مختلف، متفاوت است. نرخ این انتقال می تواند به کندی 5/0 متر در ثانیه باشد و یا به تندی 120 متر بر ثانیه باشد. رقم 120 متر در ثانیه معادل عددی نزدیک به 268 مایل در ساعت می باشد.

- 75% از مغز یک انسان را آب تشکیل می دهد.

- مغز انسان قادر است بیش از تعداد کل اتم های موجود در کل دنیا، ایده در خود داشته باشد و آنها را تجزیه تحلیل نماید!

- اگر می شد نیرویی که در مغز جریان دارد را مهار نمود، به واسطه آن می توانستید یک لامپ 10 واتی را روشن نگه دارید.

- "من 10 سال پیش عمل جراحی مغز انجام دادم، به همین دلیل اطلاعات بسیار جالبی در مورد مغز دستگیرم شد. به عنوان مثال متوجه شدم که خود مغز هم میتواند درد را احساس کند. (می توان نتیجه گرفت که عمل جراحی مغز درد زیادی به همراه دارد!)"

- 20% از کل اکسیژنی که در بدن پمپاژ می شود، به مغز می رسد.

- و در حدود 75 میلی لیتر از خون در هر دقیقه به مغز پمپاژ می شود.

- مغز شما حاوی 100 میلیارد یاخته ی عصبی است.

یعنی چیزی در حدود 166 برابر کل افرادی که بر روی کره زمین زندگی می کنند.

غذای سالم برای سنین مختلف

نوزادان:

بهتر است مادر، نوزاد خود را تا 2 سال شیر دهد تا مواد غذایی لازم به بدن نوزاد به حد کافی برسد. مادران این نکته را به یاد داشته باشند که به هیچ عنوان شکر به غذای نوزاد خود اضافه نکنند و از همان ابتدا فرزند خود را به روش درست و سالم غذا خوردن، عادت دهند. این نکته را نیز به یاد داشته باشند، که هر چه غذای سالم به کودک بدهند، به همان اندازه سلامتی آینده کودک خود را رقم زده اند.

کودکان و نوجوانان:

کودکان و نوجوانان به مقدار بسیار کم می توانند از شکر و مواد شیرین کننده استفاده کنند. بدن آنها برای بهتر و سریع تر رشد کردن، به ورزش و تغذیه صحیح نیاز دارد.

چربی غذای خود را کم کنید:

در رژیم غذایی بزرگسالان بهتر است چربی های اشباع حذف شود.

چربی های اشباع، همان چربی هایی است که از  بدن جانوران به دست می آید. این نوع چربی راحت تر از چربی های غیر اشباع، به سلول های چربی می رود و باعث عدم کارآیی اعمال بدن می شود.

اما چربی های غیر اشباع اثرات مفیدی را بر روی بدن انجام می دهد و باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود.

برای تامین انرژی رژیم غذایی، نیاز به چربی نیز مهم است. بهترین رژیم غذایی آن است که چربی موجود در آن محدود باشد.

نوزادان وکودکان باید آب نیز بنوشند، تا بدن آنها بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

غذاهای حاوی کلسیم و آهن بخورید

کلسیم یک ماده معدنی است که بسیار برای نوزادان و دختران و زنان با اهمیت است. کلسیم در غذاهای زیادی وجود دارد، از قبیل: لبنیات، انجیر، آلو، سبزیجات برگ سبز ، ماهی سالمون و غیره .

آهن نیز یک ماده معدنی است که برای دختران و زنان و ورزشکاران و گیاهخواران دارای اهمیت فوق العاده زیاد می باشد. آهن در گوشت ها، غلات، حبوبات، سبزیجات برگ سبز، کدو حلوایی، تخم مرغ، آجیل و غیره یافت می شود.

اجازه ندهید کودکان صبحانه نخورند:

کودکان دبستانی غالباً صبحانه نمی خورند و به این خاطر، وعده غذایی اصلی و مقوی خود را ازدست می دهند. باید والدین به این بچه ها یک غذای مقوی در وعده صبحانه بدهند و یا در مدرسه صبحانه خود را بخورند.

کودکانی که صبحانه نمی خورند، از لحاظ تغذیه ای کمبود دارند. کمبود های آنان عبارت است از:

کلسیم

آهن

فیبرهای غذایی

ویتامین ها ، مخصوصاً ویتامین های B3 و B12.

نشان داده شده است که کودکانی که صبحانه می خورند، یادگیری بیشتری دارند و به همان نسبت فعالیت آنان نیز بیشتر می شود.

چند پیشنهاد برای خوردن صبحانه سالم:

- میوه تازه به همراه نان های سبوس دار و شیر کم چرب.

- نان به همراه پنیر، گوجه فرنگی و شیر کم چرب.

- لوبیای پخته شده، نان و شیر و یا چای.

اصول زیر را همگان رعایت کنید تا از زندگی خود لذت برید:

- غذای خود را کم نمک درست کنید و از نمک در سر سفره جداً خودداری کنید.

- از تمام گروه های مواد غذایی استفاده کنید از قبیل: لبنیات، سبزیجات، میوه جات، گوشت ها و کربوهیدرات ها .

- اصل تنوع و تعادل را در رژیم غذایی خود رعایت کنید.

- بهتر است نان های سبوس دار یا نان های سیاه مصرف کنید.

- از مقدار کمی شکر و قند استفاده کنید.

مهمترین نکته، تعادل بین غذای خورده شده و ورزش می باشد. هر دوی این موارد باعث ایجاد تعادل و تناسب اندام می شود.

بهتر است برای درست رژیم گرفتن نزد پزشک خود و یا متخصص تغذیه بروید تا مطمئن شوید که تمام مواد غذایی که بدنتان احتیاج دارد، را دریافت کرده اید.

ارتقای فناوری در ارتباطات

طی هفته گذشته نمونه آزمایشی نوعی جوهر مخصوص چاپ توسط شرکت زیراکس ارائه شد که با استفاده از نوعی کاغذ مخصوص متن را به روشی چاپ می کند که نوشته ها پس از 24 ساعت به صورت خود به خود پاک می شوند.
فرآیند پاک شدن متن روی صفحه در واقع بلافاصله پس از چاپ آغاز می شود و در فاصله یک روز تمام متن از روی صفحه محو می شود. در حقیقت جوهری که محو می شود از مولکول های حساس به اشعه فرابنفش حاضر در طیف نور خورشید ساخته شده اند و استفاده از آن می تواند در مصرف حدود هزار میلیارد برگه کاغذ در سال صرفه جویی کند.ایده ایجاد گونه ای از تونل نامرئی کردن اشیاء در فضا هم هفته گذشته مطرح شد. در واقع دانشمندان با الهام گرفتن از فناوری ساخت پوشش نامرئی کننده ایده منحصربه فرد ایجاد گونه ای از تونل غیرقابل رویت ، بین دو نقطه در فضا را ممکن می سازند. این فناوری قادر است اشیائ نامرئی کننده ای را تولید کند که تنها هنگام قرار گرفتن در برابر پرتوهای ریز موج اجسام را نامرئی کنند اما تئوری ریاضی مطرح شده در این دستاورد به دانشمندان این امکان را می دهد تا در قبال امواج الکترومغناطیسی با هر فرکانسی اشیائ را از درون لوله ای نامرئی منتقل کنند. یکی از کاربردهای این تونل ها در پزشکی خواهد بود، چرا که انتقال دادن ابزار جراحی از طریق چنین تونل هایی به گونه ای موثر می تواند باعث ناپدید شدن آنها از مقابل میدان مغناطیسی مخرب شود و در نتیجه تنها سر انتهایی آنها برای جراح قابل رویت باشد.اگر بخواهیم سری هم به دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات طی هفته ای که گذشت بزنیم به نرم افزار مبادله مراسلات 2 می رسیم که به وسیله شرکت نوکیا برای به کارگیری در گوشی های سری E و بعضی از گوشی های سری N معرفی شده است.
این نرم افزاز علاوه بر این که تمام امکانات ایمیل از قبیل نامه های وارده ، تقویم و دیگر کاربری های آن را در اختیار کاربران قرار می دهد. همانند یک رایانه واقعی می توان از امکانات یاهو، هات میل و جی میل آن استفاده کرد و تمام امکانات جستجوگر شرکت مایکروسافت از قبیل استفاده از فهرست های راهنما یا برنامه ریزی قرار ملاقات ها و جلسات را در گوشی ها پیاده می کند. به این ترتیب حتی گوشی های ساده هم در آینده ای نزدیک تمام گزینه های روی مانیتور رایانه را خواهند داشت.

امکان ازدواج انسان با روبات

گروهی از متخصصان هوش مصنوعی از امکان طراحی و ساخت روباتهایی که امکان ازدواج با آنها وجود دارد خبر دادند.
دیوید لوی از محققان برجسته هوش مصنوعی در دانشگاه ماستریخ هلند گفت: این پیش بینی دور از ذهن نیست که تا سال 2050 در ایالت ماساچوست آمریکا ازدواج با روباتها قانونی اعلام شود.
این محقق اخیرا مدرک دکتری خود را بر روی موضوع روابط انسان و روبات اخذ کرده است.
دیوید لوی افزود: طی سالهای گذشته تمایل فراگیری شکل گرفته مبنی بر آنکه روبات ها بیش از گذشته با ظاهری مشابه انسانها طراحی و ساخته شوند. همچنین این تمایل نیز شدت یافته است که ارتباط میان دنیای روبات ها و انسانها بیش از گذشته شود.
بر اساس پیش بینی این محقق، در آینده روباتها انسانی تر خواهند شد و دارای شخصیتی خواهند شد که انسان ها مجذوب آنها شده و به آنها علاقمند می شوند و حتی ممکن است با آنها ازدواج کنند.
بر اساس گزارش لایو ساینس، این درحالی است که سال گذشته هنریک کریستین موسس شبکه تحقیقات روباتیک اروپا پیش بینی کرده بود مردم تا 5 سال آینده بتوانند رواتبط نزدیکتری با روباتها داشته باشند و دیوید لوی نیز این پیش بینی را محتمل دانسته است.

دو ایرانی در فهرست ‪ ۱۰۰‬نابغه اول جهان
ایرنا: در فهرست یكصد نابغه برتر جهان، نام دو ایرانی، یكی مهندس و دیگری بیولوژیست به چشم می‌خورد.

در این فهرست كه روز دوشنبه در روزنامه "دیلی تلگراف" چاپ لندن منتشر شد، "علی جوان" با عنوان مهندس، در رتبه دوازدهم و "پردیس ثابتی" بیولوژیست، در رتبه چهل و نهم قرار دارند.

رتبه نخست این فهرست، در اختیار "آلبرت هوفمن" شیمیدان سوییسی و "تیم برنرزلی" متخصص انگلیسی امور رایانه است.

این فهرست را موسسه‌ای مشاوره‌ای به نام "دانشمندان خلاق" از میان فهرستی چهار هزار نفره برگزیده است.

همچنین نام ‪ ۲۴‬انگلیسی و ‪ ۴۶‬آمریكایی در این فهرست به چشم می‌خورد.

"استفان هاوكینز" فیزیكدان انگلیسی، در رده هفتم قرار دارد و "جی.كی رولینگ" نویسنده داستانهای "هری پاتر"، در مقام ‪ ۸۳‬قرار گرفته است.

"محمدعلی كلی"، قهرمان سابق مشت زنی و "بیل گیتس" صاحب شركت "مایكرو سافت"، بطور مشترك در این فهرست در رتبه ‪ ۴۳‬قرار گرفته‌اند.

نام "دالایی لاما" رهبر تبتی بوداییان جهان، در این فهرست در جایگاه ‪۲۶‬ قرار گرفته است.

بستنی ای که چاق نمی کند.            

محققان موفق شده‌اند ماده‌ای را از یك ماهی اقیانوس به دست آورند كه برای ساخت بستنی استفاده می‌ شود و انسان را چاق نمی ‌كند.

به گزارش بی ‌بی ‌سی، این یك ماده پروتئینی است كه از خون یك ماهی اقیانوسی به دست می ‌آید و می ‌تواند درجه حرارت شكل‌گیری بستنی را كاهش دهد و به این ترتیب مقدار كمتری كره و خامه یا چربی در فرآورده‌های نهایی بستنی‌ سازی مورد نیاز خواهد بود.

شركت unlieve كه چند مارك معروف بستنی را در آمریكا تولید می ‌كند، توانسته است با استفاده از تكنولوژی اصلاح ژنتیكی (GH) مجوز لازم برای تولید این بستنی را در آمریكا به دست آورد، ولی هنوز هم از پای ننشسته است و سخت در تلاش است تا با كسب مجوز تولید این بستنی در انگلستان، بازار این نوع بستنی را در این كشور نیز از آن خود كند.

این ماهی جالب، یك مار ماهی است كه در اقیانوس اطلس شمالی زندگی می ‌كند. در خون این ماهی پروتئینی وجود دارد كه باعث می شود، خون او در اعماق اقیانوس‌های نزدیك به قطب شمال یخ نزند و به این ترتیب این مارماهی به حیات خود ادامه دهد. جالب است بدانید در طبیعت مشابه این نوع پروتئین زیاد یافت می‌ شود و در خون حشرات، گیاهان و ماهی‌های دیگر نیز پروتئین‌های مشابهی وجود دارند كه با تغییر اندازه و شكل بلورهای یخ در بدن این جانداران به ادامه حیات آنها كمك می‌ كنند.

محققان شركت آنلیور می‌ گویند: چون استخراج این پروتئین از ماهی از نظر تجاری برایشان مقرون به صرفه نبود با استفاده از یك مخمر اصلاح ژنتیكی شده، پروتئین را در مخزن‌های بزرگ در بسته، تولید كرده‌اند. صاحبان این شركت ادعا دارند در فرآورده نهایی، هیچ ماده ی اصلاح ژنتیك شده‌ای به بستنی وارد نخواهد شد و مخمرها نیز به بستنی افزوده نمی‌ شوند. از سوی دیگر میزان این پروتئین در بستنی‌هایی كه به این روش ساخته می ‌شوند، بسیار اندك است.

بستنی‌هایی كه با این روش تولید می شوندند، 50 درصد چربی كمتر و 30 درصد كالری كمتری دارند، بنابراین در میان افراد چاق كه در به در دنبال وزن كم كردن هستند، طرفداران زیادی خواهند یافت.نوع مطلب : اخبار، مقالات، مطالب جالب، 
برچسب ها : علمی، خواندنی، جالب، اخبار علمی، تخیلی،
لینک های مرتبط :
برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنیدآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic