روابط عمومی
مطالب در مورد رشته روابط عمومی وکارورزی در اداره راه و شهرسازی استان اردبیل
درباره وبلاگ


آن جاها که آزادی افکار نیست و اندیشه ها با هم تصادم ندارند , فکر میمیرد .
عسگر سعادتی دانشجوی رشته ی روابط عمومی
این وبلاگ در خصوص رشته ی روابط عمومی ودوره ی کارورزی میباشد
زیر نظر استاد:میر دولت موسوی

مدیر وبلاگ : عسگر سعادتی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در باره این وبلگ بگویید

درباره استان اردبیل

استان اردبیل یکی از استان‌های ایران است که در شمال غربی این کشور واقع شده‌است. مساحت این استان ۱۷۹۵۳ کیلومتر مربع (حدوداً ۱٫۰۹ درصد از مساحت کل کشور) و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر یک میلیون و ۲۲۸ هزار نفرمی‌باشد. مرکز این استان شهر اردبیل است و بر طبق آخرین تقسیمات کشوری، شامل ۹ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۱ شهر و ۶۶ دهستان می‌شوداین استان در سال ۱۳۷۲ از استان آذربایجان شرقی جدا و به استانی مستقل تبدیل شد.
از کل مساحت استان ۳۹٫۴ درصد را اراضی کشاورزی ، ۵۵٫۷ درصد را مراتع و ۲٫۹ درصد را جنگل تشکیل میدهد . سایر کاربریها نیز ۲ درصد میباشد . استان اردبیل با داشتن بالاترین کاربری اراضی کشاورزی نسبت به کل وسعت استان ، رتبه اول را در بین استانهای کشور داراست .
این استان از شمال با جمهوری آذربایجان ، از شرق با استان گیلان ، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از جنوب با استان زنجان همجوار میباشد.
استان اردبیل با داشتن دهها جاذبه طبیعی و تاریخی یکی از قطبهای عمده سیاحتی کشور محسوب میشود تفرجگاه سرسبز گردنه حیران ، دامنه های کوه پوشیده از برف سبلان ، آبگرمهای معدنی ، دریاچه ها و تالابهای طبیعی ، آب و هوای مطبوع و دهها بنای ارزشمند تاریخی از جمله جاذبه های سیاحتی استان اردبیل بشمار میروند .

استان اردبیل یکی از مناطق گردشگری در ایران است. یکی از ویژگی‌های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصول بهار و تابستان می‌باشد. مجتمع‌های آبگرم سرعین در ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین مناطق گردشگری استان اردبیل می‌باشد که در فصول گرم بخصوص تابستان، میزبان دهها هزار گردشگر از اقصا نقات ایران و کشورهای خارجی است. سرعین بیشترین هتل و هتل آپارتمانها را با جمعیت نسبتا کم ساکن در خود، در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد. گفته می‌شود حدود ۷۰ هتل، هتل آپارتمان و مهمان پذیر در این شهر توریستی کوچک موجود است.

شهر سیاحتی سرعین در ۳۰ کیلومتری اردبیل با داشتن ۸ چشمه آبگرم معدنی به تنهایی یکی از مراکز مهم استخرهای آبگرم طبیعی در کشور محسوب میشود . علاوه بر این آبگرمهای قوتورسویی ، شابیل، بوشلی سویی ، قینرجه و چندین آبگرم دیگر در سطح استان از جمله ۲۲ آب معدنی مهم استان محسوب میشوند .
جنگلهای مشه سویی و فندقلو که غالبا دارای گونه های غالب گیاهی فندق و تمشک هستند و دریاچه های نیور و شورابیل از جمله مکانهای سیاحتی این استان بشمار میروند .
وجود دهها اثر ارزشمند باستانی ثبت شده در فهرست آثار تاریخی کشور در استان ، گواهی بر قدمت و عظمت گذشته این خطه از سرزمین اسلامی محسوب میشود . بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ، مسجد تاریخی جمعه ، بقعه شیخ جبرییل ، بقعه کوراییم ، مجموعه بازار تاریخی اردبیل ، کاروانسرای سنگی شاه عباسی در شهرستان اردبیل ، قلاع قهقهه و کهنه ، بقعه سلطان حیدر در مشکین شهر و چندین بنای تاریخی دیگر در استان یادگارهایی از فرهنگ اصیل اسلامی و معماری سنتی در این دیار میباشد .

استان اردبیل از نواحی سردسیر کشور محسوب میشود بطوریکه میتوان آنرا به سه اقلیم عمده تقسیم نمود :

- اقلیم نیمه مرطوب سرد که قسمتهایی از شهرستان اردبیل ، مشکین شهر و خلخال را در برمیگیرد
- اقلیم سرد و مرطوب که شامل قسمتهای بلندترنواحی کوهستانی است
- اقلیم نیمه خشک و معتدل که نواحی شمالی استان یا دشت مغان را در بر میگیرد ولی گاهی تغیییرات عوامل آب و هوایی اقلیم این منطقه را نیز تا حدودی به سردی متمایل میکند .

بطور متوسط در استان ۵۰ روز از سال پدیده یخبندان مشاهده میشود . دمای استان مابین ۳۰ درجه زیر صفر تا ۴۰ درجه بالای صفر در نوسان است . میزان نزولات جوی در استان بطور متوسط بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیمتر گزارش شده است .

سه دشت حاصلخیز مغان بمساحت ۹۰۰۰۰ هکتار در قسمت شمال استان و دشت اردبیل بمساحت ۹۰۰۰۰ هکتار در مرکز استان و دشت مشکین شهر با مساحت ۵۳۷۰۰ هکتار در غرب استان واقع شده اند .

دو شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان و پارس در دشت مغان قرار گرفته اند که از امکانات مهم کشاورزی استان بشمار میروند . واحدهای کشت و صنعت از جمله واحدهای بزرگ تولیدی در کشور میباشند که سرمایه گذاری و بکار گرفتن تکنولوژی و مکانیزاسیون و اعمال مدیریت منظم در این واحدها از مشخصه کار آنها میباشد . مطالعات انجام شده نشان میدهد که این شرکتها در ترویج شیوه های جدید کشاورزی نقش مهمی داشته و تاثیر زیادی در ارتقاء فرهنگ کشاورزی زارعین همجوار بجای گذاشته است .

مردم

اکثر ساکنان استان اردبیل را، آذری‌ها تشکیل می‌دهند که به‌زبان ترکی آذربایجانی تکلم می‌کنند. البته در پاره‌ای از نواحی شهرستان خلخال در شرق استان، زبان‌های تاتی و تالشی نیز در بین مردم تکلم می‌شوند.

جغرافیا

استان اردبیل یکی از استان‌های شمال غربی ایران محسوب می‌شود. این استان از شمال به جمهوری آذربایجان، از سمت غرب به استان آذربایجان شرقی، از سمت شرق به استان گیلان کوههای تالش و از سمت جنوب به استان

تقسیمات کشوری

استان اردبیل، طبق آخرین تقسیمات کشوری، از ۱۰ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۴ شهر و ۶۶ دهستان، تشکیل یافته‌است.

گردشگری

چشمه‌های آب معدنی

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل، چشمه‌های آبگرم این استان واقع در شهر سرعین در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل است. در این شهر، ۸ چشمه آبگرم معدنی وجود دارد. علاوه بر این، ۱۴ چشمه آب معدنی دیگر در شهرهای دیگر استان از جمله خلخال، نیر و مشگین‌شهر وجود دارد.

سبلان

کوهستان سبلان در جنوب شرقی مشکین شهر و در فاصله ۲۵ کیلومتری آن واقع شده‌است.این کوهستان دارای پوشش گیاهی متنوعی است و بیش از ۳۰۰۰ گونه گیاهی در آن شناسایی شده‌است. این کوه، یکی از آتشفشان‌های خاموش کشور محسوب می‌شود و ارتفاع بلندترین قله این کوه که سلطان ساوالان نام دارد، ۴۸۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از ده اثر باستانی مهم کشور به‌شمار می‌رود. این بنا در سال ۷۶۵ هجری بنا شده‌است و در طول زمان مورد احترام پادشاهان صفوی بوده‌است. بنای کنونی این بقعه شامل مجموعه‌ای از گورهای شاهان و شاهزادگان صفوی و چند ساختمان دیگر (ازجمله مسجد، چینی‌خانه، حرم‌خانه و…) می‌شود. در سال ۱۳۸۶ تلاش‌هایی برای ثبت این اثر در فهرست آثار جهانی یونسکو آغاز شده‌است.

شورابیل

دریاچه شورابیل درحریم شهری اردبیل قراردارد و شهرکهای کوثر. مهر. راه وترابری. دادگستری. ولیعصر و دانشگاههای محقق اردبیلی.پیام زور. علوم پزشکی و نمایشگاه بین‌المللی اردبیل درحاشیه این دریاچه قرارگرفته‌اند. جهت اقامت توریست خارجی ومیهمانان داخلی هتل شورابیل بادرجه بندی دوستاره تاپ درساحل شمالی دریاچه و مجتمع توریستی کوثر با درجه بندی سه ستاره تاپ و با امکانات چهل وشش واحد سوئیت ویلائی وسالن کنفرانس وسالن همایش ودوباب رستوران.کافی شاپ. کافی نت وسالن ورزشی درزمینی به وسعت ۲۶۱۲۵ متر مربع درساحل جنوبی دریاچه شورابیل ساخته شده‌است دریاچه شورابیل که مساحت آن ۱۲۰ هکتاروبرای مصارف کشاورزی قابل استفاده بوده و در حال حاضر نوعی ماهی در آن پرورش داده می‌شود.

طبیعت

کوهستان

کوه و رشته‌کوه سبلان، شناخته شده‌ترین منطقه کوهستانی استان اردبیل محسوب می‌شوند. سایر ارتفاعات واقع در این استان عبارت‌اند از:

آق داغ

عجم

ارتفاعات تالش

صلوات داغ

خروسلو

رودخانه‌ها

قسمتی از مسیر عبور رودخانه مرزی ارس و رودخانه قزل‌اوزن از استان اردبیل عبور می‌کند. سایر رودخانه‌های این استان عبارت‌اند از:

خلخال چای

قره‌سو

دره‌رود

خیاوچای

نمین‌چای

دریاچه‌ها

دریاچه‌هایی که در استان اردبیل واقع شده‌اند عبارت‌اند از:

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل درحریم شهری اردبیل قراردارد و شهرکهای کوثر. مهر. راه وترابری. دادگستری. ولیعصر و دانشگاههای محقق اردبیلی.پیام نور. علوم پزشکی و نمایشگاه بین‌المللی اردبیل درحاشیه این دریاچه قرارگرفته‌اند. جهت اقامت توریست خارجی ومیهمانان داخلی هتل شورابیل بادرجه بندی دوستاره تاپ درساحل شمالی دریاچه و مجتمع توریستی کوثر با درجه بندی سه ستاره تاپ و با امکانات چهل وشش واحد سوئیت ویلائی وسالن کنفرانس وسالن همایش ودوباب رستوران.کافی شاپ. کافی نت وسالن ورزشی درزمینی به وسعت ۲۶۱۲۵ متر مربع درساحل جنوبی دریاچه شورابیل ساخته شده‌است.

دریاچه نئور

دریاچه شورگل

دریاچه نوشهر

دریاچه آلوچه

دریاچه کمی‌آباد

دریاچه ملااحمد

مرداب قره‌سو

جنگل‌ها

جنگل‌های اطراف جاده اسالم به خلخال و مجموعه جنگل‌های ‘فندق‌لو پیکره سنگی بابا داوود عنبران از جمله جنگل‌های واقع در استان اردبیل هستند. روستای کولانکوه، یکی بهترین مکانهای گردشگری استان اردبیل میباشد. مانند باغ بزرگ آلوچه، سیب، گیلدیح و … می باشد.

صنعت

استان اردبیل در حال حاضر دارای ۸ شهرک صنعتی است.این استان همچنین دارای کارخانجات بزرگ نساجی، سیمان، ذوب آهن و کشت و صنعت می‌باشد.

فرهنگ بومی

صنایع دستی

گلیم، جاجیم، شال، مسند، سفال، صنایع چوب مانند معرق، منبت و خراطی، مصنوعات چرمی و قالی بافی (قالیچه قوبای خلخال بسیار معروف است) قلاب بافی، مفرش، خورجین، ورنی (ورنی و زیرانداز حاوی رنگ‌ها و طرحهایی برگرفته از طبیعت زیبای آذربایجان، بیشتر توسط عشایر شاهسون دشت مغان بافته می‌شود).

غذاهای محلی

آبگوشت، آش شیر، آش دوغ، پیچاق قیمه، کوفته، لَوَنگی، خشیل، هرا، قویماق، ترشی قرمه، ساج ایچی سبزی قرمه، آب پیاز، آش اوماج، آَش یارما، بزباش، خورشت قاتق، تاس‌کباب، چیغیرتما، حلوا زرد، تر حلوا، حلوای زنجبیل، قیساوا و قیقاناق.

سوغات

قالی، مسند، سرشیر، کره، حلوای سیاه، آبنبات، شیرینیهای محلی و تخمه آفتابگردان، عسل خالص سبلان، عصاره شهدآمیز گلهای رنگارنگ و عطرآگین طبیعت سرسبز خلخال مشهورترین سوغات منطقه می‌باشد. حلوای سیاه استان به صورت معجونی از جوانه گندم و کره طبیعی نشاط بخش و مقوی است …

گونه‌های زبانی

استان اردبیل باتوجه به‌وسعت کم خود، دارای تنوع زبانی قابل توجهی می‌باشد درکنار زبان ترکی آذربایجانی که اکثریت ساکنان استان، به‌آن تلکم می‌کنند، زبان تالشی در شهرستان نمین وبخش عنبران و تاتی نیز، در روستاهای بخش شاهرود شهرستان خلخال، تکلم می‌شود.نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : اردبیل، جهاد کشاورزی، جهاد کشاورزی اردبیل، جهاد، کشاورزی، امار،
لینک های مرتبط :
برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنیدآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات